Zasada działania pompy ciepła

Podstawowa zasada działania pompy ciepła jest następująca: pompy ciepła tłoczą ciepło zgromadzone w otoczeniu do budynku. Jako, że energii w otoczeniu jest bardzo dużo, ale nie zawsze w odpowiednio wysokiej temperaturze, trzeba tę energię skupić w jednym miejscu. Dlatego też zasada działania pompy ciepła opiera się na przemianach cieplnych zachodzących podczas sprężania gazów. Przypomnijcie sobie Państwo jak potrafi rozgrzać się pompka do roweru podczas swojej pracy – aż parzy w ręce. Podobnie pompy ciepła sprężają gaz, który wcześniej ogrzał się w otoczeniu np. gruncie. Taki sprężony gaz staje się znacznie cieplejszy bo całą energię wcześniej zgromadzoną w dużej objętości, teraz zamykamy w małej. I to ciepło ogrzewa nasz dom. Rozgrzany gaz oddaje swoją energię na ogrzewanie budynku przez co chłodzi się, by znów mógł się ogrzać w źródle ciepła.
Taka zasada działania pompy ciepła gwarantuje jej wysoką wydajność. Słońce cały czas ogrzewa ziemię, jeśli my nawet mamy noc czy zimę, druga półkula ma wtedy dzień lub lato, a energia spokojnie przechodzi przez warstwy Ziemi i uzupełnia braki w innych miejscach. Po zimie przychodzi lato i dodatkowo od powierzchni Ziemia się znów ogrzewa. Nie ma łatwiejszej metody gromadzenia energii słonecznej niż ciepło ukryte w gruncie. Jest go tam ogromnie dużo i łatwo może służyć każdemu kto po nie sięgnie.


Rodzaje pompy ciepła - producenci

Na rynku spotka się wielu oferentów pompy ciepła. Każdy z nich ma swoje argumenty, czemu jego pompa ciepła jest najlepsza i dlaczego to właśnie ją powinniście Państwo zakupić.
Nasze doświadczenie pokazuje, że mimo iż pompa ciepła jest w centrum układu grzewczego, to jej osiągi czyli wydajność i niskie koszty eksploatacji zależą w większym stopniu od jakości dolnego źródła, oraz parametrów ogrzewania podłogowego niż samej pompy. Ważne oczywiście, żeby była sprawna, przypadła Państwu do gustu i działała bez zarzutów. Ale przepłacać w naszej ocenie za markę nie warto.

Gazowe pompy ciepła

Gazowe pompy ciepła sprawdzają się tam, gdzie mamy dostęp do taniego źródła gazu bez zbędnych kosztów przyłączy i projektów. Póki co, niewiele osób w istniejących budynkach decyduje się na wymianę źródła ogrzewania na pompy ciepła. A szkoda… Wystarczy bowiem wstawić gazowe pompy ciepła, aby obniżyć rachunku 3-krotnie. Gazowe pompy ciepła najczęściej są pompami powietrznymi, czyli pobierają energię z powietrza, a nie z gruntu. Takie rozwiązanie jest w przypadku adaptacji łatwiejsze w instalacji. Zasada działania pompy ciepła nie ulega zmianie. Nadal mamy do czynienia ze sprężaniem gazów. Tym razem sprężarkę napędza gaz, a nie energia elektryczna.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła, niezależnie czy napędzane energią elektryczną czy gazowe charakteryzują się pobieraniem energii cieplnej z powietrza, a nie z gruntu. Powietrzne pompy ciepła są tańsze i łatwiejsze w instalacji, jednak mniej wydajne niż gruntowe pompy ciepła . W nowobudowanych domach rekomendujemy gruntowe pompy ciepła. Powietrzne pompy ciepła podczas adaptacji starych układów C.O. Zasada działania pompy ciepła typu powietrze-woda znów pozostaje bez większych zmian.


Dostępne w ecoway pompy ciepła:

Alpha innotec, Buderus, Danfoss, IVT, NIBE, Ochsner, Thermia, Viessmann
NOWOŚĆ:
Pompy ciepła Vikersonn (http://vikersonn.pl) 30% taniej.